Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Maródi szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2019. november 29., 10:22-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

maródi (melléknév)

1. Régies: Beteges (személy), aki gyengélkedése miatt nem vesz részt egy szervezett közösség (főleg katonai szolgálat) életében, tevékenységeiben.

A maródi tanuló tornából felmentést kapott. A maródi fiúkat nem sorozták be katonának, mert az előzetes orvosi vizsgálaton felmentették a szolgálat alól.


2. Régies: Beteges (állapot, helyzet), amikor egy személy sokat gyengélkedik, gyakran lesz beteg, nem terhelhető se testileg, se lelkileg.

Az orvosi vizsgálat feltárta a gyerek maródi állapotát. Az orvos által feltárt maródi egészségi állapot kezelhető lehet vitaminok és tápanyagokban gazdag élelmiszerek fogyasztásával.


Eredet [maródi < német: marod (beteg, gyengélkedő) < francia: morbide (beteg) < latin: morbidus (beteg) < morbus (betegség) < morior (pusztul)]



maródi (főnév)

1. Régies: Beteges személy, aki gyengélkedése miatt nem vesz részt egy szervezett közösség (főleg katonai szolgálat) életében, tevékenységeiben.

Az iskolában a maródikat tornából felmentik. A maródit nem sorozták be katonának, mert az előzetes orvosi vizsgálaton felmentették a szolgálat alól.


2. Régies, átvitt értelemben: Beteges állapot, amikor egy személy sokat gyengélkedik, gyakran lesz beteg, nem terhelhető se testileg, se lelkileg.

A gyenge fizikumú gyereknek maródija van. Az orvos által feltárt maródi kezelhető lehet vitaminok és tápanyagokban gazdag élelmiszerek fogyasztásával.


Kifejezés

Maródit jelent – (Régies: bejelenti, hogy beteg).


Lezárva 7K: 2012. december 12., 18:46





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)