Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Csábítgat szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2019. február 20., 17:04-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

csábítgat (ige)

Csábít.jpg

1. Eltéríteni próbálgat. Alantas célok érdekében, megjelenésével, tetteivel az érzékekre hatva, illetve hízelgéssel, ígéretekkel, ajándékok, előnyök felajánlásával többször megpróbál rávenni egy másik személyt, hogy az észszerűség, megfontolt előrelátás, tisztesség, kötelesség, hűség és kitartás útjáról letérjen.

A csinos nő kacér ruhában csábítgatja a főnökét. A gyors hitel lehetősége költekezésre csábítgat.


2. Többször egy helyre vonz. Megjelenésével, tettekkel az érzékekre hatva, illetve ígéretekkel, hízelgéssel többször rá akar venni egy másik személyt, hogy egy bizonyos helyre menjen, ott tartózkodjon (korábbi megfontolása, észszerű döntése, érdeke ellenére).

A haverok arra csábítgatják a fiút, hogy menjen el velük együtt a játékterembe. A nő arra csábítgatja a férfit, hogy menjen fel vele a lakására. Az újsághirdetések jól fizető munkahelyre csábítgatják az olvasót.


3. Átvitt értelemben: Az érzékekre folyamatosan hatva vonz egy élőlényt egy jelenség, körülmény.

A pecsenyeszag a konyhába csábítgatja a kutyát. A távoli fény egyre jobban csábítgatja a vándort.


4. Átvitt értelemben: A képzeletre tartósan hatva vonz egy személyt egy alkalom, jelenség, körülmény vagy tulajdonság.

Az ifjúságot utazásra, kalandra csábítgatja az ismeretlen messzeség. A vándorszínészek könnyűnek vélt élete arra csábítgatta a lányt, hogy közéjük álljon.


Eredet [csábítgat < csábít + -gat (igeképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 0 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)