Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Erőszak szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2018. december 20., 15:55-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

erőszak (főnév)

Kill.jpg

1. Kényszert alkalmazó erőkifejtés egy személy akaratával ellentétes célok elérésére, az érintett személy ellenállásának megtörésére.

Az anya végül erőszakkal vette rá a gyereket, hogy megegye a főzeléket. Az erőszak csak további erőszakot szül. Az erőszak hosszú távon visszaüt az elkövetőjére.


2. A hatalom kíméletlen alkalmazása törvényellenesen; a hatalommal való visszaélés.

Az erőszak sok helyen mindennapos a mai világban. Indiában először erőszakkal akarták leverni a függetlenségi mozgalmat. A könnygáz használata erőszak, a sípolás és tiltakozás viszont nem az.


3. Átvitt értelemben: Saját céllal, felfogással ellentétes behatás átélése, amely ellenállásra késztet egy személyt vagy csoportot. Ekkor a személy vagy csoport egyet nem értést fejez ki a ráható behatással szemben, ami feléje megnyilvánul.

A gyerek erőszakként élte meg, hogy meg kellett ennie a főzeléket. A háborúellenes mozgalom erőszakot követett el a társadalom ellen.


4. Jogi: Büntetendő cselekmény, amely arra irányul, hogy egy személyt, csoportot akaratának szabad érvényesítésétől megfosszon vagy nem akart cselekvésre kényszerítsen.

A hatóság elleni erőszak ellen kíméletlenül fellépnek. A férfi nem tudott ellenállni az erőszaknak, és átadta értékeit.


Eredet [erőszak < ómagyar: erőszak < erő + szaka (alkalom, idő)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 45 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)