Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Jótékony szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2018. április 27., 12:20-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

jótékony (melléknév)

1. Segítő indíttatású, főleg emberbaráti (tett). E mögött a közjó előmozdítása, rászoruló személy vagy csoport támogatása, vagy az üdvözülést elősegítő vallási meggyőződés áll.

A jótékony összejövetelen a város rászoruló idős embereinek gyűjtöttek adományokat. Ez egy jótékony tett volt – dicsérte meg az apa a fiát, amikor vasárnapi ebédre hívta meg szegényebb osztálytársát. A keresztény a jótékony cselekedetei által mennyországot remél magának.


2. Kedvezően ható (dolog, körülmény, időjárási jelenség), amely egy kívánatos változást okoz.

A tavaszi eső jótékony hatással van a vetésre. A város fekvése jótékony körülménynek bizonyult a kereskedelme fejlődésére nézve.


3. Régies: Jóságos, kegyes; pozíciójával, hatalmával nem visszaélő, azt a közjóra, személyes segítségre használó.

Az emberek világszerte imádkoznak a jótékony istenhez: szabadítsa meg őket a mindennapok nehézségeitől. Az ártatlanul bebörtönzött rab a jótékony király kegyelmében reménykedett.


Eredet [jótékony < középmagyar: jótevékeny (jótékony, jót tevő) < + tevékeny]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 0 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)