Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Gondolkodik szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2017. március 28., 16:25-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

gondolkodik (ige)

Think.jpg

1. Értelmét tudatosan használja. Figyelmét a környezete helyett saját gondolataira helyezve, legtöbbször azokban elmerülve, egy problémát, megoldási módot, lehetséges esélyek bekövetkezését (hosszabb) ideig mérlegeli, elméjében forgatja.

A gyerek már egy hete azon gondolkodik, hogyan mondja el anyjának azt, ami a szívét nyomja. Anyám nem sokat gondolkodott, amikor döntenie kellett.


2. Véleménye van. Saját tapasztalatok, neveltetés, oktatás, vagy valaki mástól hallott, olvasott - akár hamis, félrevezető - adatok alapján a szóban forgó dologról így befolyásolt, már kialakult elgondolással, nézettel rendelkezik.

Nem is tudom, hogy gondolkodjak hirtelenjében a hallottak felől. Az irodában a kollégák jól tudták, hogyan gondolkodik a főnök a késésről. A mai kultúránkban az agyról úgy gondolkodunk, mint a gondolkodás szervéről, holott ezt ténylegesen nem bizonyította senki.


3. Sajátos gondolkodásmód szerint vélekedik. Saját tapasztalatok, neveltetés vagy oktatás alapján már kialakult, (általában) rögzült lelki beállítottsága van, ami alapján döntéseit, ítéleteit, véleményét kialakítja.

A fiú kezdetben pont úgy gondolkodott a nőkről, mint az apja. Ahogy teltek az évek, mivel így könnyen összeveszett velük és nem talált magának párt, már másként gondolkodik róluk.


Eredet [gondolkodik < gondol + -kodik (igeképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 81 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)