Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Fakír szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2017. február 22., 13:07-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

fakír (főnév)

Fakír.jpg

1. Vallási tanító; indiai szent ember, akit csodatévőnek tekintenek, és különleges testi és szellemi képességekkel rendelkezik.

A fakír megtagad magától minden testi kényelmet, és önsanyargató életet él. A fakír koldulva járja a falvakat, városokat. A fakír az emberek szeme láttára pillanatok alatt begyógyította az átszúrt testrészét.


2. Vallási: Muzulmán koldus vagy szerzetes.

A fakír a szentírásból idézett a köréje gyűlt embereknek. A fakír kéregetve mezítláb járja a vidéket.


3. Átvitt értelemben: Igénytelen személy, aki magától minden testi kényelmet megvon.

A hajóskapitány nagy fakír hírében állt a matrózok között: a nyílt tengeren ugyanúgy keményen dolgozott, mint a legénység többi tagja. A katonák tisztelték a századost, mert fakírként nem szállásoltatta el magát kényelmes szobában, hanem közöttük élt.


Eredet [fakír < angol: fakir (fakír) < arab: faqir (szegény ember)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)