Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Napéjegyenlőség szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2016. szeptember 14., 11:02-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

nap-éj egyenlőség (főnév)

Napéjegyenlőség.jpg

Csillagászat: Azonos fő napszakhossz egy napon belül; évente két alkalom, amikor a napkelte és napnyugta között pontosan 12 óra telik el; az a jelenség, illetve időpont, amikor a nappal és az éjszaka egyenlő hosszú; ekkor a Nap látszólagos mozgása során átlépi a földi Egyenlítőt, és ott 90° magasan delel: ez március 20–21-én és szeptember 22–23-án történik.

A tavaszi és őszi nap-éj egyenlőség két fő részre osztja az időjárásunkat. Magyarország földrajzi helyzete miatt a tavaszi napéjegyenlőség után még melegebb lesz, míg az őszi nap-éj egyenlőség után egyre hidegebb lesz, végül a tavaszhoz közeledve újra melegedni kezd az idő.


Eredet [nap-éj egyenlőség < nap + éj + egyenlőség]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)