Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Csempész szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2016. augusztus 31., 16:17-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

csempész, csempészik (ige)

Csempész.jpg

1. Titkon szállít. Fogyasztási cikket, árut, értéket, tiltott dolgokat (fegyvert, kábítószert) elrejtve átjuttat az ország vagy terület határán a szabályok kijátszásával, törvényellenesen, engedély nélkül.

A kamionsofőr cigarettát csempészett a vontató ülése alatt. A Dél-Amerikából érkező férfi kábítószert csempészett, de a határnál egy kutya segítségével lebuktatták.


2. Hatóság elől szöktet. Személyt elrejtve átjuttat a határon, megfelelő személyi igazolvány, útlevél nélkül, a hatóság megkerülésével.

A gépkocsisofőr illegális bevándorlókat csempészett jó pénzért az országba. Az elnyomás elől más országokba utazni szándékozókat a határ mellett élők csempészték külföldre.


3. Titokban betesz; észrevétlenül, az érdekelt fél tudta nélkül egy helyre behelyez, betesz egy tárgyat, dolgot.

A rendőrök egy lehallgatót csempésztek a bandavezér házába. A hivatalnok a saját papírjait a jóváhagyott iratok közé csempészte.


4. Szleng: Vizsgán csal. Zárthelyi dolgozat írásakor vagy vizsgán tiltott segédeszközt használ; puskázik.

A diák a tanulás helyett inkább csempészett. A tanár észrevette, hogy az egyik tanuló csempészik a dolgozat írása közben, ezért elvette tőle a lapokat.


Eredet [csempész < ómagyar: csempes (csempész, csaló) < ősmagyar: csemp, csendu (becsapás, csenés) < dravida: simbu (ellop)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 45 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)