Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Differencia szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2016. július 14., 13:53-kor történt szerkesztése után volt. (differencia (főnév))
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

differencia (főnév)

Another.jpg

1. Különbség; összehasonlított dolgok közti eltérés, ami bennük nem közös, hanem más.

A két tanuló között a fő differencia a szorgalmukban van. A tudásbeli differenciát a szavak jelentésének a tisztázásával lehet csökkenteni.


2. Távolságbeli különbség; összehasonlított helyek, pontok, formák közti tér nagyságának mértéke.

A folyó két partja közti differencia a torkolat felé növekszik. A város északi és déli széle között a differencia hatvan kilométer.


3. Átvitt értelemben: Véleménykülönbség; két vagy több fél által képviselt nézőpontok, vélemények közötti másság; az amiben nem értenek egyet, vagy amiben nem egyeznek meg.

A tárgyalófelek közti differencia az első tárgyalási nap végére csökkent. A család két generációja között van bizonyos differencia abban, hogy mikor és kivel mehet el egy fiatal szórakozni.


4. Matematika: Függvénykülönbség; differenciálszámításban a függő vagy független változó két különböző helye közötti különbség; a függvény iránya az adott helyen, illetve hely közelében.

A számítások során a differenciát egyre csökkentjük. Ahogy az egyre jobb függvénygörbülettel a differencia egyre inkább eltűnik, a számítás is egyre pontosabb lesz.


Eredet [differencia < latin: differencia (különbség) < differo (különbözik) < dis- (szét-) + fero (hord, visz)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)