Együgyű szó jelentése
együgyű (melléknév)
1. Kissé buta. Gyenge értelmi képességű, szűk látókörű, nagyon tudatlan (személy).
Sokan azt gondolják a parasztokról, hogy együgyűek, holott ez nem igaz. A tolvaj szép beszédet mondott, amikor elkapták, aminek az volt a célja, hogy együgyű közönségét megtévessze.
2. Ártatlanul hiszékeny. Tapasztalatlanul egyszerű, jóhiszemű (személy), illetve ilyen személyre jellemző.
A szőke lányról két perc beszélgetés után kiderült, hogy rettentően együgyű. Néha eltűnődök azon, hogy mi a jobb: ha az ember együgyű, vagy ha tisztán látja a világ búját-baját.
3. Egyszerű jellemzőjű. Kissé buta, hiszékeny személyre jellemző, valló, vele kapcsolatos, hozzá tartozó (gondolat, kifejezésmód, viselkedés).
Van aki mestere a kommunikációnak, van aki együgyű szavakkal kénytelen boldogulni. A királyt nagyon meghatották az együgyű gondolatok, ezért gyorsan döntést hozott.
Eredet [együgyű < egy + ügy + -ű (melléknévképző)] azaz aki csak egyfelé tud ügyelni.
együgyű (főnév)
1. Buta ember. Gyenge értelmi képességű, szűk látókörű, nagyon tudatlan ember.
A pap olyan szánakozással nézett az együgyűre, hogy szinte megfájdult a szíve. A pénztárnál az az együgyű még akkor sem értette, hogy mit akarok, amikor háromszor elmagyaráztam!
2. Vallás, régies: Jó természetű ember. Őszinte, becsületes, egyszerű természetű, szelíd, senkinek sem ártó, jóindulatú, türelmes ember.
Boldogok az együgyűek, mert övék a mennyek országa. Az együgyű megelégelte a sok zaklatást, fogta magát, és elindult a palotába, hogy panaszt tegyen.
Lezárva 7K: 2011. március 20., 22:00