Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Diagnózis szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Paloca (vitalap | szerkesztései) 2015. november 19., 08:20-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

diagnózis (főnév)

Doktor.jpg

1. Orvosi: Betegség besorolása; az orvosi vizsgálat eljárása, amikor az orvos megállapítja a betegség mibenlétét annak tünetei és a test működésére utaló vizsgálati leletek (például vérkép, röntgenfelvétel) alapján.

Az orvos a diagnózist a beteg panaszainak meghallgatásával kezdi. A diagnózis körültekintő elvégzése érdekében a háziorvos még egy vizsgálatot kért a szakrendelőben.


2. Orvosi: A vizsgálat eredménye; a pontosan besorolt betegség.

A diagnózist már régen sejtette a beteg, de annak kikerülhetetlen ténye mégis mellbe vágta. A diagnózis alapján az azonnali műtét indokolttá vált.


3. Átvitt értelemben: Társadalmi kórkép megrajzolása, a társadalmi bajok, problémák vélt vagy valós okainak felderítése.

A miniszterelnök több gazdasági szakembert is meghallgatott a népszerűségvesztés okának diagnózisa során. A diagnózis során nem gondoltak az állampolgár tűrőképességének a figyelembevételére, ezért nem kérdezték meg az utca emberét.


4. Átvitt értelemben: Társadalmi kórkép, az ezt kiváltó vélt vagy valós okokkal együtt.

A diagnózis használati értékét nagyban csökkentette a talpnyalók véleménye. A diagnózis alapján kidolgozott gazdasági program az újabb kölcsönök felvételével gyakorlatilag elodázta a problémát a választások utáni időre.


Eredet [diagnózis < görög: diagnosis (megkülönböztetés, kiismerés) < dia- (átfogó) + gnoszko (megismer)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)