Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Beszűrődik szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2015. augusztus 19., 14:03-kor történt szerkesztése után volt. (beszűrődik (ige))
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

beszűrődik (ige)

1. Lassan beszivárog folyadék, gáznemű anyag szemcsés, lyukacsos anyagon, közegen át, illetve keskeny résen, nyíláson keresztül egy belső vagy zárt térbe, helyre.

A konyhából beszűrődik az ételszag a szobába. A sok eső beszűrődik a gyengén kifeszített ponyvába, és abból becsöpög a sátor belsejébe.


2. Fény gyengítve bejut egy közegen, anyagon keresztül egy belső vagy zárt helyre; csökkentett erősséggel, erővel behatol egy anyagon, közegen keresztül egy belső helyre.

Csak gyér világosság szűrődik be az utcáról a szobába. A keskeny nyílásokon alig szűrődik be fény a kis helyiségbe.


3. Hang gyengítve bejut egy közegen, anyagon vagy más szilárd akadályon keresztül egy belső vagy zárt helyre; csak foszlányokban, alig érthetően hallatszik be.

A falon át csak halk nesz szűrődik be a helyiségbe. Egy hang se szűrődik be az irodába azokból a szavakból, amelyek elhangzanak a nagy, párnázott ajtókon túl.


4. Tisztán bejut folyadék vagy gáznemű anyag, és szennyező anyagoktól mentessé válik, mert áthalad egy másik anyagon, illetve apró nyílásokon vagy réseken keresztül. Szennyezéstől mentesen jobb minőségűvé válik és beáramlik egy belső vagy zárt helyre, térbe.

A gázálarcba beszűrődik a tiszta levegő a szénszűrőn keresztül. Az ivóvíznek szánt víz beszűrődik a vízmű tartályába a kavicságyon át.


Eredet [beszűrődik < be- (igekötő) + szűrődik]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)