Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Csarnok szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Paloca (vitalap | szerkesztései) 2015. július 31., 14:24-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

csarnok (főnév)

Csarnok.jpg

Nagy helyiség, amely tágas, magas, levegős, gyakran oszlopos, és részben vagy egészen üvegből van a fala vagy a teteje.

A fürdő csarnokában van a fedett medence. A város forgalmas piaca egy nagy csarnokban működik.


Eredet [csarnok < ómagyar: csornuk (csarnok) < csarna, csorna (tágas)]
Lásd még: csárda


További részletezés

1. Magas, díszes nagyterem.

A királyi palota csarnokában fogadták a külföldi küldöttséget. A csarnokban gyakran tartanak fényes bálokat.


2. Közlekedés: Indulási, érkezési épület. Nagyobb pályaudvarnak rendszerint üveggel fedett része; ide futnak be és innen indulnak a vonatok, vagy innen könnyen megközelíthetők a járművek indulási, érkezési állásai.

A budapesti Nyugati pályaudvar csarnokát Gustave Eiffel francia mérnök cége tervezte a 19. században. Az autóbusz-pályaudvar csarnokában vannak a jegypénztárak. A repülőtér új nagy csarnokát a közelmúltban avatták fel.


3. Ipar: Nagy, magas munkaterem gyárban, üzemben, rendszerint üveges tetővel vagy oldallal.

A csarnokban több szerelőszalag is működik. A csarnok tetején egy beépített daru működik. A szövöde csarnokában száznál is több szövőgép működik.


4. Történelem: Oszlopsoros nagy terem. Az ókorban oszlopsorokkal tagolt, nyitott vagy zárt, egyforma magas mennyezettel ellátott térség, amelyben előadásokat, gyűléseket tartottak.

Róma központjában több csarnok is épült. A város csarnokában gyűltek össze az előkelő emberek megvitatni a közös ügyeket.


Lezárva 7K: 2011. június 3., 15:31





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)