Cenzor szó jelentése
cenzor, censor (főnév)
1. Történelem: Magas rangú római hivatalnok az ókorban. Ötévenként választották egy másik személlyel együtt. Feladata a polgárok „census” (vagyon) szerinti ellenőrzése, az állami vagyon ellenőrzése, valamint az erkölcsi ítélkezés, az erkölcsök felügyelete, az íratlan törvények ellen vétők megrovása.
Az ötévenkénti vagyonösszeíráskor miden római polgárnak meg kellett jelenni a censorok előtt. A censor kirótta a vagyonadót, amely ritkán haladta meg a bevallott vagyon értékének ezredrészét.
2. Történelem: Kiadvány ellenőr. Az a hivatalnok, aki a nyilvánosságra került írások, sajtótermékek, színpadon megjelenő előadások, filmek szövegét, tartalmát megjelenésük előtt politikai szempontból felülvizsgálja.
A cenzor átíratta az első felvonást a drámaíróval. 1848 március 15-én Petőfi Sándor nem mutatta be a cenzornak a Nemzeti dalt, mielőtt kinyomtatták volna a szövegét.
3. Elavult, oktatás: Vizsgabiztos. Az egyetemen és az egyházi középiskolában a vizsgák ellenőrzésére kiküldött, hivatalos személy.
A cenzor belekérdezett a vizsgázó feleletébe. A cenzor jóváhagyta a vizsgaeredményeket.
Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.