Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Túlzás szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2015. május 24., 20:55-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

túlzás (főnév)

1. Felnagyítás, amikor egy személy egy eseményt, tulajdonságot, jelenséget felfokozott képzelete, izgatott lelkiállapota, vagy elfogultsága, önérdeke miatt nagyobbnak, fontosabbnak lát, így felnagyítva adja tovább másnak.

A horgászok halfogásról mondott túlzásai már közismertek. A félelem túlzásokba kergeti az ijedt embert. A híradások túlzásait sokan elhiszik. A pontos helyzetértékelés nem enged meg túlzásokat.


2. Művészet, irodalom: Felnagyított ábrázolás. Az a kifejezési stílusirányzat, amikor egy alkotóművész, festő, író mondanivalóját művészi eszközökkel mértéken felül nagyítva, vagy a valóságot erősen kiszínezve közli vagy festi le.

A szürrealista festő túlzásai hozzátartoznak művészetéhez. A karikaturista rajzbeli túlzásai kiemelik a lerajzolt személy arcvonásait. A parodista túlzásai nevetségessé teszik a bemutatott társadalmi visszásságot.


3. Átvitt értelemben: Szertelen cselekedet, meggondolatlan, szeleburdi magatartás, illetve ennek eredménye, megnyilvánulása.

– Most már hagyd abba! – szól rá az anya a szobában rohangászó gyerekére. – Ez már túlzás! A gyerekek hajlamosak arra, hogy mindenből túlzást csináljanak.


4. Mértéktelenség, szertelenség, amikor egy személy nem látja be, nem képes elfogadni, hogy mennyi az elég.

Túlzás, hogy mennyit eszik ez a gyerek – mondja a fia étvágyáról az anya. – Túlzás, hogy mennyit költesz! – zsörtölődik a férj az asszonnyal.


Eredet [túlzás < túl(o)z + -ás (főnévképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 69 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)