Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Kommuna szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2015. május 24., 20:01-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

kommuna (főnév)

1. Együtt élők közössége, amelyben saját, a közösség tagjaira vonatkozó belső szabályok és tulajdonviszonyok érvényesek.

Egy kommunában előfordul, hogy kevés a személyes tulajdon. A hippikre jellemző volt, hogy kommunában éltek.


2. Történelmi: Önálló közösség, amely főleg a középkori olasz és francia város polgárainak vagy nagyobb mezővárosok parasztjainak közössége, akik hűbéruraiktól kisebb önkormányzati jogokat harcoltak ki.

A kommuna egy összegben fizette meg az adóját, a földesúr így nem sanyargathatta az egyes családokat. A kommuna nem végzett robotot a földesúr földjén.


Eredet [kommuna < francia: commun, comun (közös) < latin: communis (közösen végzett) < com- (közös) + munia (feladat)]


Nyelvtani adatok

Csak a Reklámmentes WikiSzótár.hu előfizetői számára használható funkció. Bejelentkezés >>>

Kifejezések

Mezőgazdasági kommuna – (Történelmi, közgazdaságtan: a társas paraszti gazdálkodásnak az a formája, amelyben minden termelési eszköz közös, háztáji gazdaság nincs, az egyéni szükségletek kielégítését a közös gazdaság termelése biztosítja, és a termelt javakból mindenki egyenlően részesül).


Népi kommuna – (Történelmi, politika: a kommunista Kínában rendszerint nagy területen működő és igazgatási egységet is alkotó társadalmi szervezet, amelynek tagjai szoros élet- és munkaközösségben élnek. Ez a szervezet a maga területén egységesen végzi a mezőgazdasági és ipari termelést, szervezi az árucserét, végzi a közoktatást, és ad katonai kiképzést a tagjainak).


Lezárva 7K: 2012. július 21., 18:14





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)