Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Pedz szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Operátor (vitalap | szerkesztései) 2015. május 4., 17:10-kor történt szerkesztése után volt. (Szöveg cseréje – „<html> </div> </html>” → „</div>”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

pedz (ige)

1. Átvitt értelemben: Egyre jobban megért; már közel jár egy probléma megoldásához; egyre határozottabban tud egy eredményt, helyzetet, cselekvést; egyre magabiztosabban megtesz egy kívánatos mozdulatot, cselekvést.

A tanuló már pedzi a számtanpélda megoldását. A korcsolyázni tanuló fiú már pedzi, hogyan kell irányt változtatni és megállni a jégen.


2. Csalétket rángat egy hal, de még nem akadt fenn a horgon.

A horgász már látja, hogy pedzi valami a horgot. Még kivár, nehogy elriadjon a hal, ami éppen pedzi a csalit.


3. Gyengén érintget; többször könnyedén, éppen csak hogy érint egy tárgyat, testrészt, felületet.

A fiú nem üt igazán a szög fejére, csak pedzi, így az nem megy beljebb a fába. Az ügyes gyerek még két összeillesztett kártyával pedzi az addig felépített kártyavár tetejét.


4. Régies, elavult: Zsákmányt elkap, de még nem ejt el teljesen.

A ragadozó madár pedzi a nyulat, de az még menekülni próbál. A macska egy darabig csak pofozza, pedzi az egeret, és csak utána kapja el igazán.


5. Régies, elavult, átvitt értelemben: Izgalmat okoz, ösztönös (akaratlan) választ, kíváncsiságot, vágyat kelt; izgat.

A karácsonyi ajándékok már hetekkel az ünnep előtt pedzik a gyerekeket. Az erős szag pedzi az orrot.


Eredet [pedz < ómagyar: pecceg (érintget, piszkál) < ősmagyar: peceg, piceg, pöcög (piszkál) < dravida: mittu (érintget, pöcögtet)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 46 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)