Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Bot szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Operátor (vitalap | szerkesztései) 2015. május 4., 16:57-kor történt szerkesztése után volt. (Szöveg cseréje – „<html> </div> </html>” → „</div>”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

bot (főnév I.)

Bot.jpg

1. Pálca, fa-, fém- vagy nádpálca, amely többnyire hüvelykujjnyi vastagságú, egyenes vagy egyik végén kampósan meghajlított, és támaszkodásra, kapaszkodásra, érzékelésre, illetve védekezésre, támadásra használnak.

Az öregember a botjára támaszkodott. A túracsoport vezetője botjával mutatta az irányt. A vak ember bot segítségével tapogatja ki a járda szélét, vagy az útjába eső más akadályokat.


2. Hosszú vékony horgászeszköz; halak fogására használt eszköz, ezen fut végig a horgászzsinór az orsótól a horogig, amelyen a csali van. Hosszú nyélként szolgál a horoggal ellátott zsinór vízbe vetésére, a horogra akadt zsákmány kifárasztására és kiemelésére.

A folyóparton a horgász a halfogásra készülődve elővette botját. A zsákmányt a botja segítségével fárasztotta ki a vízben.


3. Büntetésül kiszabott fenyítés, amelyet egy pálcával hajtanak végre; ütleg.

A lopáson kapott legényt huszonöt botra ítélték. A cseléd a súlyos vétségért botot kapott.


4. Régies: Faragott rövid pálca, amely fából vagy fémből készült. Hatalmi, hivatali jelképként bizonyos alkalmakkor kézben tartották.

A felemelt bírói bot megvillant a napfényben. Az uralkodó a botjával intett, hogy közelebb léphet az elébe járuló ember.


Eredet [bot < ómagyar: bot < ősmagyar: bit (bot) < dravida: betta (bot)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 238 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)