Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Republikánus szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2015. április 30., 09:38-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

republikánus (melléknév)

Politician.jpg

1. Politika, történelmi: Köztársasági államformát támogató (személy, közösség), aki az egyeduralom ellen foglal állást.

A republikánus politikus a királyság ellen mond beszédet. Régen a királyságot megdönteni akaró republikánus csoport titokban szervezkedett. A közvélemény-kutatás szerint a republikánus emberek vannak többségben a társadalomban.


2. Politika, történelmi: Köztársasági államformát támogatóra jellemző (gondolkodásmód, megnyilatkozás, cselekedet), vele kapcsolatos, tőle származó (dolog), amely tükrözi az egyeduralom elleni állásfoglalást.

A republikánus elvek könnyen találnak támogatásra, mert nagyobb szabadságot jelentenek a központosított uralkodással szemben. A republikánus tüntetést a király katonái szétzavarták.


3. Politika, régies: Polgári értékrendet képviselő (személy), aki nem támogatja a túlzottan központosított hatalmi rendszert, amely a középkori társadalmi berendezkedésre hasonlít.

Egy republikánus ember gondolkodásmódjában sokkal jobban épít az egyén kezdeményezőkészségére, mint az állam mindent megoldó szerepére. A republikánus polgármester sok lehetőséget biztosít a helyi vállalkozásoknak.


Eredet [republikánus < német: republikanisch (köztársasági) < francia: république (köztársaság) < latin: republica, res publica (közügy) < res (ügy) + publicus (köz-, nép-) < pubes (emberek, férfiak)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 66 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)