Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Orgánum szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Operátor (vitalap | szerkesztései) 2015. január 18., 09:51-kor történt szerkesztése után volt. (Szöveg cseréje – „--Pali” → „Lezárva:”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

orgánum (főnév)

1. Szájon át kiadott hang; beszédhang, énekhang, ahogy egy ember a testi adottságai következtében beszél vagy énekel.

A fiúk orgánuma kamaszkorukban megváltozik. A férfinak kellemes orgánuma van, ezért bemondónak alkalmazzák a rádióban.


2. Nyomtatott kiadvány, újság. Általában nagy alakú, kötés és fűzés nélkül összerakott lapokra nyomtatott képeket és írásokat tartalmazó nyomdai termék. Nagy példányszámban jelenik meg különféle időközökben.

A hivatalos közlöny a kormány orgánuma. A tekintélyes orgánum gazdasági elemzést közöl az országról.


3. Régies, elavult, biológia: Egy élő test egy része, önálló feladatú működési egysége, amely különböző, rá jellemző szövetekből áll, és működése során hasonló jellegű, más részekhez kapcsolódik.

Sok emberi és állati orgánum neve és feladata megegyezik egymással: ilyen például a szív, tüdő, gyomor, vese vagy máj. A testen belül az orgánumok összehangolt működést végeznek. Az orvosok ismerik a különböző orgánumok betegségeit.


4. Régies, elavult, átvitt értelemben: Széles hatáskörű intézmény az állam, a gazdaság vagy a társadalom életében, illetve rendelkezésre jogosult hivatalos személy.

A minisztériumok országos orgánumok. Az Európai Unió orgánumainak többsége Brüsszelben működik.


Eredet [orgánum < latin: organum (eszköz, szerv) < görög: organon (eszköz, szerv < „az ami működik”)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)