Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Optika szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Operátor (vitalap | szerkesztései) 2015. január 18., 09:51-kor történt szerkesztése után volt. (Szöveg cseréje – „--Pali” → „Lezárva:”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

optika (főnév)

1. Fizika: A látható fényt tanulmányozó tudományág a fizikán belül, amely a fény természetét, használatának módjait kutatja.

Az optika a fénytörés jelenségének felfedezése után indult nagy fejlődésnek. Az optika a modern fizikán belül már a rádióhullámokat is kutatja.


2. Fényképészet: Fénytörő lencse vagy lencserendszer egy fényképezőgépben, távcsőben.

A fényképzőgépnek cserélhető az optikája. A fényképész optikát cserél a gépén, amikor távolban levő épületet fényképez le.


3. Átvitt értelemben: Sajátos lelki hozzáállás, amely egy személyre vagy közösségre jellemző; olyan szemlélet, amely alapján önmagát, más személyeket, ügyeket, eseményeket, jelenségeket, a világ és az élet dolgait kiértékelik, szemlélik, illetve vélekednek róla; nézőpont, látásmód, szemléletmód.

A rendező a darabbal kapcsolatos optikája alapján viszi színpadra a drámát. Nagy probléma lehet abban a családban, ahol a szülőknek egymásétól különböző a nevelési optikája.


4. Műszaki: Szemüveget, fénytörő lencséket előállító üzem, illetve kereskedelmi vállalkozás, valamint ennek helyisége, ahol az eszközök gyártása, vagy az elkészült lencsék, szemüvegek értékesítése folyik.

A lencsecsiszoló szakember egy optikában dolgozik. Az utcasarkon megnyílt egy optika, ahol különleges szemüvegeket is lehet kapni.


Eredet [optika < latin: optica (optika) < görög: optikosz (látási) < opto (néz)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)