Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Paródia szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Operátor (vitalap | szerkesztései) 2015. január 18., 09:51-kor történt szerkesztése után volt. (Szöveg cseréje – „--Pali” → „Lezárva:”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

paródia (főnév)

1. Tréfás jelenet; egy ismert személy gesztusainak, modorának, hanglejtésének felhasználásával előadott tréfás vagy gúnyos rövid jelenet.

A kabaréban a műsorszámok egy része paródia. A híres humorista találó paródiái nagyon népszerűek.


2. Gúnyos irodalmi mű, film vagy előadás, amelynek szerzője egy másik irodalmi művet, filmet vagy más alkotást, műfajt vagy írói, előadói modort úgy tesz nevetségessé, hogy annak szembeszökő jellegzetességeit eltúlozva utánozza.

Karinthy Frigyes egy paródiát írt „Így irtok ti” címmel. A rendező most egy korábbi filmjének paródiáját forgatja.


3. Nevetséges, torz más, amely az eredeti lényegéből csak a külsőségek hasonlóságát őrzi meg.

A mester megszidja a segédjét, aki a helyes munkavégzés paródiáját adta elő. Ezt én a tanulás paródiájának nevezném – mondja az apa, amikor látja, hogy hogyan készíti el a fia a leckét.


Eredet [paródia < francia: parodie (paródia) < latin: parodia (tréfás válasz a kérdező szavait használva) < görög: paroidia (gúnyvers) < para- („utánzó”, melletti) + oide (vers, óda)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)