Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Kaliber szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Operátor (vitalap | szerkesztései) 2015. január 18., 09:50-kor történt szerkesztése után volt. (Szöveg cseréje – „--Pali” → „Lezárva:”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

kaliber (főnév)

Gun.jpg

1. Csőátmérő, egy tűzfegyver csövének belső átmérője, ami a lövedék méretét és hatását is megszabja.

A kaliber nagyságát Európában milliméterben adják meg, Angliában és Észak-Amerikában, hüvelykben. Egy amerikai 45-ös kaliberű revolver 0,45 hüvelyk átmérőjű (11,48 mm).


2. A golyó alakú lövedék külső átmérője, illetve a sörétes fegyvercső kör alakú keresztmetszetének átmérője.

A sörétek kaliber nagysága megegyezik a régi elöltöltős puskák kaliberével. A vadász vásárláskor megnézi a sörétes puska kaliberét.


Kaliber.jpg

3. Műszaki: Mérőeszköz; pontos, fix méretű henger vagy villa, amellyel a tűzfegyverek és lövedékek átmérőjét, gépalkatrészek méreteit ellenőrzik „jó – nem jó” alapon.

A gépkezelő kaliberrel ellenőrzi az elkészített munkadarab méreteit. Ha a kaliber „megy” vége belefér a lyukba, de a „nem megy” vége nem, akkor jó a munkadarab mérete, így folytatódhat a gyártás.


4. Átvitt értelemben: Tehetséges személy, aki kiváló szellemi képességgel, jelentős alkotó vagy szervező tehetséggel rendelkezik.

A mérnök nagy kaliber a szakmájában. Egy vezetőnek nagy szervező kaliberrel kell rendelkeznie, hogy egy csoportot irányítson.


Eredet [kaliber < angol: caliber (kaliber, fegyverméret) < francia: calibre (kaliber < golyóátmérő, méret) < arab: qualib (golyóöntő forma, öntőminta)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)