Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Kapta szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Operátor (vitalap | szerkesztései) 2015. január 18., 09:50-kor történt szerkesztése után volt. (Szöveg cseréje – „--Pali” → „Lezárva:”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

kapta, kaptafa (főnév)

1. Faminta, lábbelit alakító eszköz, amely fából készítenek, lábfej alakú, rendszerint két részből áll. A lábbeli készítésekor a felső részt ráhúzzák, és így erősítik össze a talppal, javításkor is ezzel feszítik ki a lábbelit.

A cipész kaptára húzza a felső részt. A varga különféle méretű kaptafán készíti a csizmákat.


2. Sámfa; a lábfejhez hasonló alakú, általában fából, műanyagból (ritkán fémből) készült, akár több darabból összerakható eszköz, amellyel a cipőt vagy csizmát kifeszítik, hogy formáját viselésen kívül is megtartsa.

A gyerek megtanulta, hogy a levetett cipőjébe kaptafát tegyen. A szekrénybe elrakott női csizmában is van kaptafa.


3. Átvitt értelemben: Minta, sablon, forma, amelyet egy eljárásban, egy ügy elintézésében, egy történés vagy adat megítélésében megkülönböztetés nélkül alkalmaznak.

A hivatalnok megtanulja a kezén átmenő ügyek kaptafáját. A kaptafa egyrészt könnyebbé teszi a dolgok elintézését, másrészt azonban hajlamossá tesz az önálló gondolkodás kizárására.


4. Átvitt értelemben, régies: Hártyás daganat a lovak lábán.

A gazda egy kaptát vett észre a lován. A kapta miatt elhívja az állatorvost, hogy az megnézze mit lehet csinálni vele.


Eredet [kapta < ómagyar: kapta (kemény daganat ló lábán) < ősmagyar: kapda (kemény daganat < fedés) < kapca]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 66 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)