Karácsonyi vásár

Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Félremagyaráz szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Operátor (vitalap | szerkesztései) 2015. január 18., 09:49-kor történt szerkesztése után volt. (Szöveg cseréje – „--Pali” → „Lezárva:”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

félremagyaráz (ige)

1. Rosszul értelmez egy közlést, jelenséget vagy megnyilvánulást; más célt, szándékot, okot vagy értelmet tulajdonít egy jelenségnek, megnyilatkozásnak, mint a valódi.

A gyanúba keveredett fiúnak félremagyarázták a viselkedését. Az embernek kínos lehet, ha félremagyarázzák a szavait. A királynak nyilvánvaló lett, hogy a két jós közül az egyik biztosan félremagyarázza az égi jelet.


2. Rosszul érthetően mond el egy megtanítandó ismeretet, tananyagot, ismert okot.

Az órán kiderült, hogy még a legjobb tanuló is félremagyarázta a többieknek az előző napi leckét. A tanuló úgy érzi, hogy a neki segíteni akaró társa félremagyarázza azt, amit a tanár mondott.


3. Rosszul érthetően mutat be egy megtanítandó fogást, gyakorlati ismeretet.

A gyakorlati foglalkozáson kiderült, hogy a legügyesebb tanuló is félremagyarázta a többieknek az előző nap bemutatott fogást. A tanuló úgy érzi, hogy a neki segíteni akaró társa félremagyarázza azt, amit a tanár mutatott.


4. Régies: Rosszul fordít le más nyelvre egy leírt szöveget vagy szóbeli közlést; hibásan tolmácsol egy más nyelvű mondatot, közlést.

A tanuló felelet közben félremagyarázza az angol szöveget. A tolmács felelős a félreértésért, ha tárgyalás közben félremagyarázza a feleknek a másik beszédét.


Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.



Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 5 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)