Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Pünkösd szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Operátor (vitalap | szerkesztései) 2015. január 18., 09:48-kor történt szerkesztése után volt. (Szöveg cseréje – „--Pali” → „Lezárva:”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

pünkösd (főnév)

Keresztény ünnep, amit húsvét utáni hetedik vasárnapon és hétfőn tartanak. A Szentlélek eljövetelének, az Egyház születésének ünnepe.

A pünkösd ideje eredetileg egy zsidó ünnep volt: a törvényadás emléknapja és az új kenyér ünnepe. A május elején állított májusfákat sok helyen pünkösdkor bontották le. Pünkösdhöz kötődik a pünkösdi király megválasztása, aki az ekkor megrendezett ügyességi játék győztese volt.


Eredet [pünkösd < latin pentecoste (pünkösd, „ötvenedik”) < görög: pentekoszte hemera (ötvenedik nap) < pentekonta (ötven) < pente (öt)]


Kifejezés

Piros pünkösd napja – (Népies: a szentlélek eljövetelének ünnepe, amikor piros virágok nyílnak).


Lezárva 7K: 2012. május 29., 17:17





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)