Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Nekiáll szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen 89.132.37.247 (vitalap) 2015. január 18., 09:48-kor történt szerkesztése után volt. (Szöveg cseréje – „--Pali” → „Lezárva:”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

nekiáll (ige)

1. Teljes igyekezettel belekezd egy tevékenységbe, illetve feladat vagy munka elvégzésébe; teljes figyelemmel kezd foglalkozni vele, cselekvését arra irányítja, összpontosítja.

A gazda hajnalban nekiáll az aznapi munkának. A munkások az ebédszünet után nekiállnak a munka folytatásának. A gyerek estefelé nekiáll a házi feladat megírásának.


2. Népies: Nagy mohósággal nekikezd; nagy hévvel, buzgósággal vagy szenvedéllyel belekezd.

Az éhes gyerekek nekiállnak az ételnek. A buzgó hívő miután felébredt, azonnal nekiáll imádkozni.


3. Átvitt értelemben, népies: Dühös indulattal rátámad; mérgesen ráveti magát egy személyre.

A két férfi széklábbal áll neki egymásnak. Az elégedetlen parasztok szerszámaikkal nekiállnak az őket zaklató hivatalos embereknek.


4. Átvitt értelemben, népies: Hangoskodva rátámad, és szidni, korholni kezd egy személyt.

A feleség nekiáll az ittas férjének, amikor az belép az ajtón. A főnök nekiáll a hibázó beosztottnak, és csúnyán leszidja őt.


5. Átvitt értelemben, népies: Zaklatva unszol; sok szóval kissé erőszakosan kínál, kér vagy faggat, kérdez egy személyt.

A házigazda nekiáll a vendégeinek, hogy egyenek-igyanak már. Az egész család nekiáll a hazaérkező, világot látott fiúnak, hogy hol járt, mi történt vele.


Eredet [nekiáll < neki- (igekötő) + áll]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)