Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Konszignáció szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Operátor (vitalap | szerkesztései) 2015. január 18., 09:48-kor történt szerkesztése után volt. (Szöveg cseréje – „--Pali” → „Lezárva:”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

konszignáció (főnév)

1. Kereskedelem: Összesítő jegyzék, kimutatás; különféle adatok csoportosítása, vagy adatok egymás közötti kapcsolatainak bemutatása.

A raktáros elkészíti a konszignációt a jelenlegi készletekről. Az elkészült konszignáció alapja a raktár korábbi leltára.


2. Kereskedelem: Írásbeli utasítás áruk átadására, megőrzésére vagy eladására.

A fuvarlevélhez egy konszignációt is csatol a szállítás megbízója. A konszignáció alapján átvett áruk megegyeznek az átadott jegyzékkel.


3. Kereskedelem: Kereskedelmi ügylet, ahol a tulajdonostól a kereskedő az adott árut, értékcikket úgy veszi át, hogy megbízásból eladja, jutalékért értékesítse a saját nevében, de a megbízó javára; bizomány.

A könyvesbolt konszignációban veszi át és forgalmazza a kiadó könyveit, így a könyvesbolt nem fizeti ki előre az eladandó könyvkészlet árát. A megszorult férfitől a családi ékszereket konszignációban veszi át az ékszerész, és majd akkor fizet neki, ha sikerült eladnia.


4. Jogi: Letétbe helyezett pénzösszeg, egy szerződés vagy ügylet fedezete, illetve a vásárló vagy ügyfél komoly szándékát bizonyító előleg.

A lakásvásárlás során a vevő szándékát egy konszignációval erősíti meg. A konszignáció összegét beszámítják a vételárba.


Eredet [konszignáció < latin: consignatio (okirat, „összeírás”) < consigno (feljegyez) < con- (össze) + signo (jelöl)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)