Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Propeller szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Operátor (vitalap | szerkesztései) 2015. január 18., 09:47-kor történt szerkesztése után volt. (Szöveg cseréje – „--Pali” → „Lezárva:”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

propeller (főnév)

Propeller.jpg

1. Haladást biztosító forgó alkatrész 2–4 kiálló ággal, amelyet járműre szerelnek. Feladata, hogy a levegőt vagy vizet hátrafelé tolja, és így előre mozgassa a járművet.

A légpárnás jármű vezetője indulás előtt megvizsgálja a propellereket. A sárkányrepülőket propeller hajtja előre.


2. Műszaki, repülés: Légcsavar. Tengelyre szerelt haladást biztosító forgó alkatrész 2, 3 vagy 4 ággal egy repülőgépen, léghajón, amely levegőt tol hátrafelé. A légcsavar tengelyét egy robbanómotor vagy turbina forgatja nagy sebességgel.

A repülőgépek szárnyain elől sorakoztak a propellerek. A motoros repülő propellerje sebesen forog a felszállás előtt.


3. Műszaki, hajózás: Hajócsavar. Tengelyre szerelt haladást biztosító forgó alkatrész több ággal, amely a hajó farából a vízbe nyúlik, és a vizet tolja hátrafelé. A hajócsavar tengelyét egy robbanómotor vagy turbina forgatja nagy sebességgel.

A gőzhajót három propeller hajtja előre. A propeller ellenkező irányba vált, ha a hajónak fékeznie kell.


4. Régies, elavult, átvitt értelemben: Kis motoros hajó, amelyet hajócsavar hajt.

A tavon menetrendszerűen propellerek közlekednek. A kirándulók egy propellerrel utaznak át a túlsó partra.


Eredet [propeller < angol: propeller < propel (előre hajt) < latin: propello (hajt, űz) < pro- (előre) + pello (hajt, ver)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)