Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Szokott szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Operátor (vitalap | szerkesztései) 2015. január 18., 09:47-kor történt szerkesztése után volt. (Szöveg cseréje – „--Pali” → „Lezárva:”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

szokott (melléknév)

Television.jpg

1. Gyakorlatként bevett (állapot, körülmény, módszer, tevékenység), amelyet egy személy vagy közösség életében, mindennapjai során általában követ, nála előfordul, megjelenik; szokásos, rendes.

A fiú és lány a szokott időben és helyen randevúzik egymással. Az asszony a családban szokott módon készíti el a húslevest. A televízióban a szokott műsorok mennek hétről-hétre.


2. Elviseltté, barátságossá vált (személy, körülmény, hely, tevékenység), amely már számára nem idegen; olyan, akit vagy amit már megkedvelt, megszeretett vagy elvisel, és nem tiltakozik ellene.

Egy gyerek akkor érzi magát biztonságban, ha a szokott arcok veszik körül. A kisgyerek már a szokott helyére teszi a holmijait az óvodában. A kutya a szokott személyhez ragaszkodik, akit gazdájának ismer el. A szakmunkás a szokott munkáját végzi a műhelyben.


3. Egy dologtól már nem idegenkedő (személy, élőlény, szervezet, szerv), akinek már barátságos lett egy másik személy, élőlény, hely, tevékenység, körülmény.

A kutyákhoz szokott fiatalember kutyatenyésztő lett. Az új gazdájához szokott kutya csak neki engedelmeskedik. Már a gyermekkorában munkához szokott gazda nem ijed meg az aratástól. A bölcsődéhez szokott kisgyerek már nem sír az anyja után. A magyar konyhához szokott gyomornak íztelen egy német étel.


Eredet [szokott < szok(ik) + -ott (melléknévképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 136 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)