Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Opció szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Operátor (vitalap | szerkesztései) 2015. január 18., 09:45-kor történt szerkesztése után volt. (Szöveg cseréje – „--Pali” → „Lezárva:”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

opció (főnév)

1. A szabad választás joga; jog arra, hogy egy személy két vagy több lehetőség közül a neki legmegfelelőbbet válassza minden korlátozó körülmény nélkül.

Az ügyfél ragaszkodik az opcióhoz. Az ügyes üzletkötő a maga javára használja ki az opciót.


2. Kereskedelem: Kiegészítő szolgáltatás vagy termék, amelyet egy fő árucikkhez vagy szolgáltatáshoz még választani lehet.

Az autókereskedő többféle opciót kínál a gépkocsihoz. A külföldi társasúton a városnézés csak egy opció, helyette lehet szabad bevásárlás is.


3. Kereskedelem: Adott ideig érvényes elővételi jog, amit egy személynek szerződésben biztosítanak. Ekkor egy érték- vagy vagyontárgyat, részvényt előre megállapított áron vehet meg, vagy erre vonatkozó más szerződést köthet.

Az állami bérlakások megvásárlására a lakóknak fél éves opciója van. A részvénytársaság alapító gyűlésének megtartásáig a kibocsájtott részvényekre opció van.


4. Jogi, történelmi: Állampolgárság megválasztásának joga; egy más államhoz csatolt terület lakójának szabad döntési joga, hogy régi állampolgárságú marad-e, vagy felveszi az új állampolgárságot.

A békekötés után fél évig érvényben volt az opció a lakosságnak. Az opció alapján a lakosság túlnyomó többsége ragaszkodott régi állampolgárságához.


Eredet [opció < latin: optio (szabad választás) < opto (választ)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)