Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Arisztokrata szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Operátor (vitalap | szerkesztései) 2015. január 18., 09:44-kor történt szerkesztése után volt. (Szöveg cseréje – „--Pali” → „Lezárva:”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

arisztokrata (főnév)

Arisztokrata.jpg

1. Képesség alapján a legkiválóbbak rétegéhez tartozó személy egy társadalomban vagy egy közösségen belül.

A nagy tapasztalatokkal rendelkező szakember a szakma arisztokratája. Egy arisztokratához gyakran fordulnak tanácsért.


2. Szűk érdekcsoporthoz tartozó személy, aki születésénél, vagyonánál vagy más, nem személyesen elért eredménnyel bizonyított kiválósága alapján elkülönül a társadalom vagy egy közösség egészétől, és úgy gondolja, hogy törvényenkívüliséget élvez, és önös érdekeit kiszolgálva rátelepszik más csoportokra vagy a társadalomra.

A politikai elit arisztokratái egymást váltják az ország élén. Az arisztokraták közé nem lehet könnyen bejutni.


3. Történelmi: Magas rangú személy, aki a legmagasabb társadalmi réteg tagja volt a feudalizmus idején, illetve ősei ebben a rétegbe tartoztak. A nagybirtokos nemesség előkelő tagja, akit a feudalizmus idejében különféle öröklődő címekkel és rangokkal tüntettek ki. Számos országban még ma is meglevő, aránylag kisszámú társadalmi réteg tagja; főnemes.

Az arisztokrata ősei a királytól kapták a rangjukat, birtokaikat. Egy arisztokrata ma már nem rendelkezik előjogokkal a társadalomban.


Eredet [arisztokrata < francia: aristocrate (arisztokrata, főúr) < görög: arisztokratia (nemesek uralma) < arisztosz (nemes, legjobb) + kratosz (hatalom, erő)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 261 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)