Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Periféria szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2014. január 31., 10:49-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

periféria (főnév)

1. Egy központtól távol eső rész; egy terület külső széle; peremvidék, határvidék.

Az ország határvidékei megegyeznek a perifériáival. A perifériáról sokáig tart az utazás a fővárosba.


2. Nagyobb település külső területe, amely körülveszi annak sűrűn lakott, belső részét; külváros.

A város perifériáján főleg kertes házak állnak. Az ipar a nagyváros perifériáján működik.


3. Átvitt értelemben: Kevésbé jelentős rész; egy tárgykör, tevékenység kevésbé jellegzetes, értékben vagy jelentőségben háttérbe szoruló része; határterület.

Az irodalom perifériáján található a szórakoztató irodalom. A hivatásos művészek szerint a művészet perifériáján az amatőrök állnak.


4. Régies: Tárgy külső mérete; kerület, közrefogott térfogat.

A malomkeréknek olyan nagy a perifériája, hogy kis víz esetén is hajtani tudja a malmot. A hordó külső perifériája nagyobb, mint a belső.


5. Átvitt értelemben, számítástechnika: Számítógéphez csatlakoztatható eszköz, berendezés, amellyel a számítógép lehetőségeit, képességeit növelhetjük meg; ezek általában olyan eszközök, amelyek nem feltétlenül szükségesek a számítógép működéséhez.

A számítógéphez kapcsolt nyomtató egy periféria. A háttértárnak használt külső merevlemez egy hasznos periféria, amelyre időnként biztonsági mentés készíthető.


Eredet [periféria < latin: peripheria (körvonal) < görög: peripheria (kerület) < peri (körbe) + fero (visz)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)