Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Nyomorgat szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Paloca (vitalap | szerkesztései) 2013. július 6., 14:50-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

nyomorgat (ige)

1. Rendszeresen kínzó fájdalmat okoz; személy, ritkán állat, illetve testi baj, fájdalom gyakran kínoz, bánt egy személyt, élőlényt; durva bánásmóddal gyakori testi szenvedést okoz neki.

A foglyokat különféle módszerekkel nyomorgatják, hogy feladják a kitartásukat. A nőt gyakori fejfájás nyomorgatja.


2. Átvitt értelemben: Nehéz helyzetben tart; rosszul bánik vele, megakadályozza, hogy előrejusson, boldoguljon; elnyom, sanyargat.

A megszállt területen élőket az ellenség nyomorgatja. Egy diktátor a saját népét nyomorgatja.


3. Átvitt értelemben: Nagyon bánt egy kellemetlen lelki folyamat, kínos érzés, fájdalom; teljesen leköti egy személy figyelmét. Hosszasan, meg-megújulva kínozza, tartós lelki fájdalmat, gyötrelmet okoz neki.

A férjet azóta nyomorgatja a féltékenység, amióta feleségül vette a rendkívül csinos lányt. A fiút reménytelen szerelem nyomorgatja, mert a nő, akibe szerelmes, férjes asszony.


4. Átvitt értelemben: Hamisan játszik egy hangszeren.

A gyerek még csak nyomorgatja a hegedűt, de a szülei azt remélik, hogy egyszer még hegedűművész lesz. A részeg bárzongorista hangszerét nyomorgatja a megritkult közönsége előtt.


5. Népies: Többször magához szorít egy élőlényt, kisebb tárgyat; kezével nyomkod, szorongat.

A nagymama az unokáját nyomorgatja a karjaiban. A gyerek egy kiskutyát nyomorgat.


Eredet [nyomorgat < nyomor + -gat (igeképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)