Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Utasít szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Merse (vitalap | szerkesztései) 2013. június 29., 22:23-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

utasít (ige)

Order.jpg

1. Tettre kötelez; rendelettel, paranccsal egy határozott feladat elvégzésére, cselekedet megtevésére szólít fel, kötelez egy személyt; egy ügy elintézésére, feladat elvégzésére határozott irányt szab.

Az igazgató arra utasítja a főkönyvelőt, hogy adjon egy kimutatást a vállalat pénzügyi helyzetéről két napon belül. A tábornok arra utasítja az ezredest, hogy védje meg a hidat.


2. Egy helyre küld; egy ügyfelet tájékoztat arról, hogy kihez, hová menjen ügyének elintézésére.

– A információs pultnál utasítottak arra, hogy ide jöjjek – kezdett rá az irodába belépő férfi. – Ezzel az írással önhöz utasítottak – mutat az ügyfél egy papírt az ügyintézőnek.


3. Régies, elavult: Útbaigazít, irányít, utat mutat neki.

Az útjelzőtábla jobbra fordulásra utasítja a járművezetőt. A hivatal bejáratánál van egy információs tábla, amely az épületbe érkezőket a megfelelő helyre utasítja.


4. Régies, elavult: Egy személyhez küld, egy helyre juttat, irányít.

A portás minden épületbe érkezőt az ügyfélszolgálatra utasít. A helyes címzés jó helyre utasítja a postán feladott levelet.


5. Átvitt értelemben, régies: Egy helyre utal, hivatkozásul egy helyet megad; figyelmet egy helyre ráirányít.

A lábjegyzet az egyik forrásmunkához utasítja az olvasót. Az ügyvéd védőbeszédében az alkalmazandó törvényre utasítja a bíróságot.


Eredet [utasít < újmagyar: utasít (útnak indít) < utas + -ít (igeképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 18 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)