Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Depresszió szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2012. december 23., 18:44-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

depresszió (főnév)

Depresszió.jpg

1. Reménytelenség lelkiállapota, amelyet boldogtalanság, levertség, nagyfokú lehangoltság, búskomorság jellemez, és amit sokszor enyhít a környezetváltozás, az új munkahely vagy új tevékenység, illetve elfoglaltság (új célok kijelölése vagy régiek felélesztése).

A rosszakarók gyakran okoznak depressziót azzal, hogy az eredményeket, sikereket leszólják. A depressziót nem az időjárás okozza, hanem rosszindulatú emberek, akiknek semmi sem elég jó, vagy szándékosan ártani akarnak másoknak. A depresszió tüneteit kémiai anyagokkal próbálják enyhíteni. Az alkoholista a depressziója miatt a pohár fenekére néz, bár jobban tenné, ha szembenézne a helyzettel és újraélesztené a céljait.


2. Közgazdaság: A gazdasági válság legmélyebb szakasza, a pangás időszaka, amelyre az erősen lecsökkent termelés, az árak és bérek alacsony volta és nagy munkanélküliség jellemző.

A depresszió éveiből az adózási rendszer enyhítése segítette ki a gazdaságot. A depressziót gyors fellendülés követte.


3. Meteorológia: Légnyomás csökkenése, ami nagy légtömegek mozgásával jár.

A depresszió nagy esőket hozott. A depresszió elvonultával magas légnyomású terület lett az ország.


4. Földrajz: Mélyföld; a tengerszintnél mélyebben fekvő terület.

A holland depressziót magas gátak védik a tengertől. A depresszió termékeny talaján fejlett mezőgazdaság működik.


Eredet [depresszió < német: Depression (elnyomás) < latin: de- (le-) + premo (nyom, szorít) < görög: brima (súly)]


Lezárva 7K: 2011. július 9., 11:27





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)