Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Dualizmus szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2012. december 17., 11:21-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

dualizmus (főnév)

1. Történelem: Társult kormányzási rendszer; Ausztria és Magyarország között 1867-től 1918-ig fennállt társulás, illetve ennek időszaka, politikai, társadalmi, gazdasági viszonyainak összessége.

A dualizmus az 1867-es Kiegyezéssel kezdődött. A dualizmus alatt nagy gazdasági fellendülés következett be Magyarországon.


2. Politika: Társult kormányzási rendszer; két állam olyan társulása, amelyben az államfő és a központi kormányzat néhány területe közös, és jogi szempontból a két fél egyenrangú társ.

A dualizmus egy államszövetségi forma. A dualizmus általában a két szövetségre lépő államban élő kisebbségek jogfosztását is jelenti.


3. Filozófia: Idealista eszmerendszer, amely szerint az anyag és a tudat, a lét és a gondolkodás, a természet és a szellem két önálló, egymás mellett létező dolog.

A René Descartes (17. század) francia filozófus a dualizmus megfogalmazója szerint az ember egy gondolkodó részből és testből áll. A materializmus nem fogadja el a dualizmust.


Eredet [dualizmus < francia: dualisme (dualizmus) < dual (kettős, duális) + -izmus (főnévképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)