Karácsonyi vásár

Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Mártír szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2012. december 14., 10:16-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

mártír (főnév)

Mártír.jpg

1. Egy ügyért életét odaadó személy, aki egy eszméért, elvért, meggyőződésért, célért kész az életét is feláldozni; vértanú.

Még ma is előfordul, hogy valaki mártír lesz. A mártír emléke erősíti azt az eszmét, aminek nevében feláldozta magát. Az aradi vértanúk a magyar szabadságharc mártírjai.


2. Vallási: Vallásos hitéért életét áldozó személy, aki főleg a kereszténység első századaiban meghalt a hite miatt; vértanú.

A keresztény hit szerint egy mártírnak egyenes útja van a mennyországba. Nagyon sok mártír az egyház szentje is lett. A kereszténységen kívül más vallásoknak is vannak mártírjai. A vallásüldözés idején gyakran lehet egy egyszerű hívőből is mártír.


3. Átvitt értelemben: Önfeláldozó ember, aki egy személy vagy ügy érdekében sok megpróbáltatást visel el, sok áldozatot hoz.

Az orvos hivatása mártírjaként dolgozik. A férj családjának mártírjaként egyre több pénzt akar keresni.


4. Átvitt értelemben: Önfeláldozást tettető ember, aki csak mutatja, mennyire szenved egy személyért, ügyért.

A munka mártírjának csak a szája volt nagy. A mártíron nem volt nehéz átlátni, mert hamar kiderült, hogy nincs mögötte elvégzett munka.


Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.



Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 11 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)