Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Logaritmus szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Paloca (vitalap | szerkesztései) 2012. november 11., 08:29-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

logaritmus (főnév)

1. Matematika: A hatványozás fordított művelete, aminek az eredménye az a szám (a hatványkitevő), amelyre egy kiinduló számot (az alapot) hatványozunk, hogy egy adott számot megkapjunk; rövidítve: log vagy lg (10-es alapnál).

A matematikában gyakran használjuk a 10-es alapú logaritmust. A logaritmus a felsőbb matematikai műveletekhez tartozik. A logaritmuson kívül a hatványozás másik fordított művelete a gyökvonás. A szorzat logaritmusa megegyezik a tényezők logaritmusának összegével.


2. Matematika: Eredményül kapott hatványkitevő, amit ezzel (1) a művelettel kaptunk.

100-nak a 10-es alapú logaritmusa 2, mert 10x10=100. 8-nak 2-es alapú logaritmusa 3, hiszen 2x2x2=8.


3. Matematika, oktatás: A matematika része, amely ezzel (1) foglalkozik; a hatványozás fordított műveletének tárgyköre a matematikán belül.

A tanulók a középiskolában tanulják a logaritmust. A tankönyvben a logaritmussal foglalkozó részben sok példa található.


4. Matematika, régies: Matematikai táblázat, amelyben a számok különféle alapú ilyen (1) műveletének az eredményeit sorolják fel.

A mérnök régen még a logaritmusból kereste ki a művelet eredményét. A tanulók dolgozatíráshoz használhatják a logaritmust.


Eredet [logaritmus < angol < latin: logarithmus (arányszám) < görög: logosz (arány) + arithmosz (szám) < arithmeo (számol) < arthio (párba rak)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)