Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Körmönfont szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2012. szeptember 1., 12:55-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

körmönfont (melléknév)

1. A maga nemében eredeti (fogalmazás, kifejezésmód, szöveg), amely bonyolult, tekervényes, körülményes megfogalmazású.

A professzor körmönfont orvosi nyelven tartotta meg az előadását. A hallgatók nagyobb része túl unalmasnak és érthetetlennek tartotta a körmönfont megfogalmazásokat, így elaludt az órán.


2. Mesterkélten bonyolult (fogalmazás, kifejezés, szöveg), ami ezáltal mások megtévesztésére alkalmas.

A beosztott felfigyelt főnöke körmönfont megfogalmazására, és így nem sétált bele a felállított csapdába. A szerződés szövegébe elhelyeztek néhány körmönfont feltételt is, ami a legtöbb embernek elkerüli a figyelmét.


3. Ravasz (ember), aki alattomos, kétszínű, kiismerhetetlen; a valódi szándékait, terveit megtévesztő módon elrejti.

– Vigyázz ezzel a fickóval, mert körmönfont hozományvadász hírében áll – mondta a jómódú lánynak a barátnője. A körmönfont csaló csillogó ígéretekkel ámítja az embereket.


4. Ravasz emberre jellemző (beszéd, gondolkodásmód, kifejezés, megnyilatkozás), ami alapján megmutatkozik kétszínűsége, megtévesztő magatartása.

A szoknyavadász körmönfont hazugságaival teljesen leveszi a lányt a lábáról. Az ígérgető ember körmönfont mondatokkal tereli el a másik figyelmét.


Eredet [körmönfont < középmagyar: körmönfont (tömör fonású) < köröm + fon]
Megjegyzés: Vásárokon ilyen minőségűnek nevezték azt a kötelet, fonott szíjat, ami kézi munkával, körömmel összenyomott fonással készült, nem a lazább gépi sodrással.


Lezárva 7K: 2010. július 14., 12:42





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)