Nomád szó jelentése
nomád (melléknév)
1. Nem letelepedett (nép, törzs, személy), amely állandó lakhely nélküli, főleg állattenyésztéssel, vadászattal foglalkozik, és új legelőket, vadászterületet keresve az egyik helyről a másikra vándorol.
Európa és Ázsia pusztáin a legrégibb idők óta nomád népek legeltették nyájaikat. Az ősi magyarság között is voltak nomád törzsek. Az észak-amerikai vadászó indián törzsek nomád népcsoportok voltak.
2. Nem letelepedett népre, közösségre, személyre jellemző (állapot, életmód), általa űzött, folytatott (foglalkozás), nem letelepedett életmóddal, természettel kapcsolatos (jelenség, szokás, dolog), ilyen nép, személy által használt (eszköz, módszer), náluk szokásos (viselkedés), tőlük származó (termék, tárgy), hozzájuk tartozó (állat, kultúra, lakhely, eszköz).
A nomád kultúra fontos része volt a sámánhit. A nomád állattartásnál fontos volt az itatóhelyek birtoklása. A nomád sátrakban, jurtákban együtt lakott a család.
3. Átvitt értelemben: Kóborló (személy), akit nyugtalansága, elégedetlensége örökös helyváltoztatásra, vándorlásra késztet.
A nomád vándor mindenhová magával viszi az összes holmiját. A nomád vásározó beutazza az országot.
4. Átvitt értelemben: Folytonosan helyváltoztató (életmód), amely örökös helyváltoztatással jár.
Sok fiatalnak tetszik a nomád élet. A nomád életmódhoz hozzá tartozik, hogy nem tudhatja az ember, hol és mikor fogja álomra hajtani a fejét.
Eredet [nomád < angol: nomad (nomád) < görög: nomadosz, nomasz (vándorló, legeltető) < nomosz (legelő) < nemo (legeltet)]