Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Újítás szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2012. május 25., 14:33-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

újítás (főnév)

1. Új dolog kigondolása, megvalósítása, amely eddig nem volt szokásban, korábban nem létezett.

A játékszabályokat érintő újítás tetszett minden résztvevőnek. A sütemény receptjét módosító újítás még finomabbá teszi az édességet.


2. Javító reform; társadalmi, gazdasági, szervezeti téren előnyös változtatás, a közérdeket előmozdító intézkedés.

A reformkorban sok újítást vitatott meg az országgyűlés. A segélyek helyett megélhetést biztosító munka egy jól működő újítás lehetne a szegénység ellen.


3. Hasznos ötlet, módosítás, új módszer, amellyel a termelékenység növelhető, az önköltség csökkentő, az előállított termék minősége javítható vagy az ügyintézés jobbá, gyorsabbá tehető, illetve ennek a gyakorlatban megvalósult alkalmazása.

Az esztergályos saját újítása megkönnyíti a munkáját. A javasolt újítás a főmérnök elé került, akinek tetszett az ötlet.


4. Népies, régies: Újjáalakítás, kijavítás, amely egy meglévő régebbi épület, építmény, eszköz újjáépítése, megjavítása, ismételt vagy jobb használhatóvá tétele.

A ház újítását a felépítéséhez hasonlóan egy kaláka végzi. A tető újítására a beázások miatt kerül sor.


Eredet [újítás < újít + -ás (főnévképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)