Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Detektál szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2019. március 11., 12:23-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „<div class="ige"> == detektál (ige) == right|frame '''1.''' ''Szleng'': Környezeti '''hatásokat rögzít''' adott eszközzel, műszerrel, beren…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

detektál (ige)

Hear0.jpg

1. Szleng: Környezeti hatásokat rögzít adott eszközzel, műszerrel, berendezéssel.

A földrengést jelző műszer detektálta a távoli földmozgást. A fénymérő detektálja a szobában lévő fény erejét. A mozgásérzékelő minden mozgást detektál, és azonnal reagál.


2. Szleng: Rádiójelet visszaalakít; nagyfrekvenciás jelből leválasztja a hasznos (hang) jeleket.

A rádió detektálja az antennával vett adást. A rádiójeleket nem lehet füllel érzékelni, de a készülék hallható hanggá detektálja nekünk.


3. Szleng: Ingert fogad. A környezetből beérkező inger az ezt felfogó érzékszerven keresztül úgy jut el hozzá, hogy ezután ezt további tudatosodás követheti.

A szemészeten a páciens jól detektálta a szemébe érkező fényt. Aki jól detektál, annak figyelme a környezetére irányul.


4. Szleng: Elméjével felfog egy jelenséget, fogalmat alkot róla. Ez a teljes folyamatot magában foglalja az inger beérkezésétől a kiértékelésén át a belőle levont következtetésig.

Az autóversenyző gyorsan detektálta az őt megelőzni szándékozó másik versenykocsit, és rátaposott a gázpedálra. A kutya a sötétben is jól detektálta a szobába belépő idegent, és ugatni kezdett.


Eredet [detektál < detekt(or) + -ál (igeképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 0 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)