Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Átmeneti szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2024. október 24., 18:01-kor történt szerkesztése után volt.

átmeneti (melléknév)

1. Csupán átmeneti célú, nem végleges (állapot, helyzet, megoldás), ami egy idő után megszűnik és nem állandó, mert nem elég jó, csak helyettesít, vagy ideiglenesen old meg egy helyzetet.

Az áramkimaradáskor gyertyát használtunk átmeneti megoldásként. Az utcára került ember egy átmeneti szállást keres, amíg nem lesz állandó lakhelye. Az átmeneti kinevezés csak fél évre szól.


2. Rövid ideig tartó (jelenség, esemény), ami gyorsan elmúlik.

Az időjárásban tavasszal lehetnek átmeneti lehűlések, de hosszú távon az idő melegedése egyenletesen tart. A betegség gyógyulási időszakában előfordulhat átmeneti hőemelkedés, de erre nem kell gyógyszert szedni.


3. Közbülső (állapot, helyzet, jelenség, dolog), amely két, egymástól különböző állapot közti helyzet, és néhány hasonló jellemzőt mindkét rész jellegéből magán viselhet.

A szocializmust a kapitalizmus és a kommunizmus közti átmeneti társadalmi rendszernek gondolták, amikor még létezik személyi tulajdon. Egy átmeneti korszakra jellemző, hogy nem olyan stabil, mint az őt megelőző.


4. Kereskedelem, közlekedés, régies: Áthaladó (forgalom, szállítás), amely egy országon, tájon, településen keresztül vezet két más ország, vidék, táj, település között.

Az átmeneti forgalom nagy terhet jelent a város főutcájára, ezért egy elkerülő utat építenek. Az ország helyzetéből adódik, hogy nagy a rajta keresztül haladó átmeneti áruszállítás.


Eredet [átmeneti < át- (igekötő) + menet + -i (melléknévképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 69 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)