Ütközet szó jelentése
ütközet (főnév)
1. Fegyveres küzdelem, általában rövidebb ideig tartó csata egymással szemben álló katonai alakulatok, seregek között a másik elpusztításának céljával.
A háború döntő ütközetére az ország belsejében került sor, ahonnan a megvert ellenség menekülve távozott, és elhagyta az országot is. A kép az 1848/49-es szabadságharc tápióbicskei ütközetét (1849. április 4-én) ábrázolja.
2. Katonai: Kisebb fegyveres küzdelem két, rendszerint hadtestnél kisebb ellenséges seregrész összecsapása, amelynek a háború menetére nincs döntő hatása.
Az ütközet a két hadsereg elővédje között zajlik le. Az ütközet után a seregek más állást foglalnak el. Az ütközetben a harcoló felek felmérik egymás erejét.
3. Átvitt értelemben: Szervezett vállalkozás egyik szakasza egy cél elérése érdekében, amely nagyobb erőfeszítéssel jár az akadályozó tényezők miatt.
Az ország iparosításának csatájában az autógyár felépítése egy jelentős ütközet volt. A szigorlatozó diák úgy érzi, hogy a több féléves tananyagot átfogó vizsga igazi ütközet számára.
Eredet [ütközet < ütköz(ik) + -et (főnévképző)]