Karácsonyi vásár

Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Áramkör szó jelentése

áramkör (főnév)

1. Villamosság: Villamos rendszer; elektromos áramlást biztosító vezetők zárt hálózata, amely egy áramforrásból (potenciálkülönbséget biztosító eszközből) és egy vagy több hasznosnak tekintett fogyasztóból áll.

Amikor a számítógépünket bekapcsoljuk, akkor az része lesz a konnektorból jövő elektromos áramlásnak, így az egy áramkör része lesz. Az iskolában a fizika órán, amikor az elektromosságról tanulunk megtanulunk egy áramkört is összeállítani. Ha az áramkörből hiányzik a hasznos fogyasztó, akkor az rövidre van zárva.


2. Átvitt értelemben: Összeköttetés egy közösségen belül; egy közösség, csoport tagjait átható gondolat, célkitűzés, társadalmi mozgató erő.

Az új kolléga gyorsan bekapcsolódott a munkahely áramkörébe. A taglétszámában növekvő egyesület egyre nagyobb körre terjeszti ki áramkörét.


3. Átvitt értelemben, lélektan: Gondolkodásbeli automatizmus, mechanizmus, amely bizonyos feladatot lát el. Ez gondolatok, korábbi benyomások, tapasztalatok sorozatából áll, és a személy tudatos közreműködése nélkül működik.

Vigyázni kell, hogy tanulás közben ne magoljunk, mert akkor csak egy megértés nélküli áramkört alakítunk ki. A finom ételek látványa beindította a vendégnél az étvágy áramkörét.


4. Átvitt értelemben, orvosi: Beidegződés; idegrendszeri mechanizmus, reflex, amely a személy vagy élőlény tudatos irányítása nélkül működik.

A testünk működését sokféle áramkör szabályozza. Az idomár egy új áramkör kiépítésére törekszik az idomított állatnál.


Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.



Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 4 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)