Rosta szó jelentése
rosta (főnév)
1. Hálós válogatóeszköz. Szitához hasonló eszköz, amely keretbe foglalt durva dróthálóból vagy átlyuggatott fémlemezből készült; szemes, szemesés, darabos anyagot (például gabonát, homokot, kavicsot) válogatnak vele szemcsenagyság szerint.
Az építkezésen a rosta egy nagy, ferdén álló hálós fakeret, amelyre a munkások a kavicsot dobálják. A gazda a rostát rázogatva tisztítja meg a búzaszemeket.
2. Átvitt értelemben: Osztályozó ellenőrzés, amely elválasztja a jót a rossztól; a rossz eltávolítására alkalmas eljárás, módszer; bírálat, ellenőrzés eredménye.
A személyzetis rostája kiszűri az eleve alkalmatlan pályázókat. A rosta alapján megmaradt jelölteket behívják egy személyes beszélgetésre.
3. Mezőgazdaság: Tisztító vagy osztályozó gép, amelynek lyukacsos vízszintes vagy hengeres alkatrésze van, és azon keresztül válogatja a szemes, szemcsés vagy darabos anyagot szemcsenagyság szerint.
A magtárban egy rosta áll a takarmány tisztítására. A rosta jó szolgálatot tesz a termény válogatásakor is.
4. Régies, átvitt értelemben: Kritikai rovat egy újságban, folyóiratban.
A kritikus rendszeres ír a lap rostájába. A színész a rostához lapoz, hogy megnézze, mit írtak a tegnap esti előadásban játszott szerepéről.
Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.