Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Purista szó jelentése

purista (főnév)

1. Egy nyelvet idegen hatásoktól megőrző személy, aki a nyelvtisztaság híve, gyakorlati alkalmazója; a nyelvet ilyen módon használó személy, így alkotó író.

Egy purista ellenzi az idegen szavak használatát. Egy purista nem tűrné el a „komputer” szót, helyette a „számítógép” szót használná.


2. Átvitt értelemben: Túlságosan pontos személy, aki aggályosan ragaszkodik elvekhez, szabályokhoz.

Az idős szakember igazi purista, aki már nem változtat semmit a bevált módszerein. A puristákról úgy beszélnek, mintha maradiak lennének.


Eredet [purista < francia: puriste (nyelvtisztító, „tiszta-ista”) < latin: purus (tiszta) < puro (tisztít)]



purista (melléknév)

1. Egy nyelvet idegen hatásoktól megőrző (személy), aki a nyelvtisztaság híve, gyakorlati alkalmazója; a nyelvet ilyen módon használó (személy), így alkotó (író).

Egy purista nyelvész ellenzi az idegen szavak használatát. Egy purista író nem írja le a „komputer” szót, helyette a „számítógép” szót használja.


2. Egy nyelvet idegen hatásoktól megőrző személyre jellemző (gondolkodásmód, megnyilvánulás); vele kapcsolatos (dolog), általa írt (mű, szöveg).

Egy purista szövegben nincs egy idegen szó sem. A nyelvész egy purista cikket ír a nyelvművelő folyóiratba.


3. Átvitt értelemben: Túlságosan pontos (személy), aki aggályosan ragaszkodik elvekhez, szabályokhoz.

Az idős, purista szakember nem változtat semmit a bevált módszerein. A purista emberekről úgy beszélnek, mintha maradiak lennének.


4. Átvitt értelemben: Túlságosan pontos személyre jellemző (gondolkodásmód, megnyilvánulás, viselkedés); vele kapcsolatos (dolog).

A idős szakember nem változtat purista módszerein. A mester a tanítványainak is igyekszik átadni purista szemléletét.


Lezárva 7K: 2014. március 11., 16:39





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)