Orgona szó jelentése
orgona (főnév I.)
1. Díszcserje , amelynek tojásdad vagy lándzsa alakú levelei vannak, és kellemes, erős illatú, fürtös virágainak színe lila vagy fehér. (Latin neve: Syringa vulgaris.)
A férfi orgoná ültet a udvar végére. Májusban virágzik az orgona.
2. Fürtös virágzat, amely ennek a dísznövénynek az illatos része, legtöbbször szárával együtt.
Az édesanya anyák napjára orgonát kap. A érettségizők ballagáskor gyakran kapnak orgonát.
Eredet [orgona (orgonafa) < középmagyar: orgovány (orgonafa) < perzsa: erghaván, erguvan (orgonafa < lila)]
Megjegyzés: Az „orgona” (hangszer), és korábban az „orgovány” (síkság) szót csupán a hasonló hangzások alapján kezdték „orgonafa” jelentéssel is használni.
orgona (főnév II.)
1. Templomi hangszer. Nagyméretű sípokat megszólaltató, állandó telepítésű hangszer, amely fújtató szerkezettel működik. Többsoros billentyűzettel és pedálsorral szólaltatják meg, amelynek a hangszerben áramló levegő útját szabályozzák mechanikus megoldásokkal.
A legtöbb templomban hallható az orgona lágy hangja. A képen egy orgona kezelőszerkezete látható. Az orgona kis (0,1 bar) nyomással működik, amennyit még szájjal is fújni tudnánk.
2. Szórakoztató hangszer. Kisebb méretű és nagy nyomású (0,5-6 bar) sípokat megszólaltató, szállítható hangszer, amely motoros légpumpával működik. Többsoros billentyűzettel és pedálsorral szólaltatják meg elektromos eszközökkel, amelynek segítségével a hangszerben áramló levegő útját szabályozzák.
A jégkorong és kosárlabda-meccsek szünetében hallható az orgona harsány hangja. A cirkuszi orgona viszonylag nagy, de szállítható hangszer volt.
3. Sípokat megszólaltató hangszer hangja, ahogy ez a sípsoros hangszer megszólal.
Az orgona egy egész zenekart túlszárnyalhat. A templomból kihallatszik az orgona.
4. Hangszerjáték, amikor egy zenész megszólaltat egy ilyen sípsoros hangszert.
A művész naponta gyakorolja az orgonát. Az orgonát sok évek át kell tanulni.
5. Népies: Fújásra hangot adó játékszer, amely lúd vagy gólya öt-hat behasított szárnytollából vagy gabonaszárak ízeiből készült; falusi gyermekek készítették és játszottak vele.
A falusi gyerekek orgonát fújnak. A legügyesebb gyerek dallamokat is lejátszik egy orgonán.
Eredet [orgona < olasz: organo (orgona) < latin: organum (orgona < eszköz, szerv) < görög: organon (hangszer, eszköz, szerv < „működő”) < ergon (működik)]