Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Oppozíció szó jelentése

oppozíció (főnév)

1. Politika: Szembenállás a hatalommal, kormánnyal; a kormánnyal vagy a kormányzó párttal szembeni működés az országgyűlésben vagy a politikai élet más területén.

A választások után az eddig kormányzó párt oppozícióba került. Oppozícióban kevesebb lehetősége van a pártnak az érdekei érvényesítésére.


2. Politika: Az összes ellenfél, párt vagy mozgalom, politikus, aki az éppen kormányon levő párttal vagy kormánnyal ellentétes politikai érdekek érvényesítésére törekszik.

Az oppozíció gyakran viszi a híveit az utcára: gyakori lehet a tüntetés. Ha az oppozíció mögött nem állnak tömegek, akkor egy ilyen megmozdulás nevetséges lehet.


3. Csillagászat: Ellentétes állás, helyzet a Földről nézve; egy égitestnek, bolygónak vagy a Holdnak olyan helyzete, amelyben a Nappal egy vonalba esik a Földről nézve.

A csillagász megfigyelése szerint a Mars éppen oppozícióban van. Amikor a Hold oppozícióban van, akkor vagy holdfogyatkozás, vagy napfogyatkozás van.


4. Régies: Fennálló ellentét; (vitázó) felek közti szembenállás elvi téren, felfogásban, világnézeti kérdésekben.

A két vitatkozónál egy külső szemlélő számára nyilvánvaló az oppozíció. Az oppozíció fennmaradása miatt nem közeledtek az álláspontok egymáshoz.


5. Régies: Szembeszegülés, amely egy fennálló ellentét, ellenkezés vagy egyet nem értés megnyilvánulása.

A katonát figyelmeztetik, hogy az oppozíciónak nincs helye a hadseregben, itt feltétel nélküli engedelmesség a követelmény. Az oppozíció gyakran zajos és hangos megnyilvánulás.


Eredet [oppozíció < latin: oppositio (ellentét) < oppono (ellentmond, szembeszáll) < ob- (ellen) + pono (tesz)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 20 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)